Mosty protetyczne – znakomity sposób na uzupełnienie braku w uzębieniu

Brak kilku zębów obok siebie to bynajmniej nie koniec świata. Częściowe braki w uzębieniu można łatwo zniwelować z pomocą specjalnych mostów protetycznych. Od razu można zaznaczyć, że mosty protetyczne to znakomita możliwość zastąpienia mniej wygodnych i funkcjonalnych protez ruchomych. Niestety nie zawsze możliwe jest założenie właśnie takich mostów.

Za pomocą mostów protetycznych można z powodzeniem odbudować brakujące zęby przy wykorzystaniu pozostałych zębów. Każdy most protetyczny powstaje z filarów oraz przęseł. Jeśli chodzi o filary, to są to po prostu korony zębowe, które dentysta zakłada na odpowiednio przygotowanych do tego zębach. Przęsła to korony, które wstawiane są w miejsce brakujących zębów, są one oczywiście połączone z filarami. Istotne jest to, że wstawiane są na stałe, to ich główna przewaga nad protezami ruchomymi. Jak już wspomnieliśmy, nie zawsze można założyć mosty protetyczne. Podstawowy warunek to obecność własnych zębów, które muszą otaczać lukę zębową pacjenta. Bez nich nie jest możliwe założenie filarów i przęseł. Założenie mostu jest związane z tym, że trzeba oszlifować zdrowe zęby, w celu założenia na nie filarów mostu.

Mosty protetyczne są dobrym rozwiązaniem także w sytuacji, gdy braki międzyzębowe są dość duże. Jeżeli braki te nie należą do największych, stomatolodzy zalecają zazwyczaj wykonanie implantów. W tym miejscu warto podkreślić jeszcze, że braki w uzębieniu to problem, który należy jak najszybciej rozwiązać. Nie chodzi w tym konkretnym przypadku tylko o kwestie stricte natury estetycznej. Chyba każdy ma już świadomość, że luki w uzębieniu to czynnik, który sprzyja rozchwianiu pozostałych zębów. Jeśli nie chcemy tracić sukcesywnie swoich zębów, zdecydowanie trzeba takie luki uzupełniać. Dobrym rozwiązaniem mogą być starannie wykonane mosty protetyczne ceramiczne z podbudową metalową, pełnoceramiczne albo kompozytowe. Aby je założyć pacjent musi mieć jednak zdrowe, silne zęby filarowe.

Jak wybrać gabinet stomatologiczny, w którym założone zostaną nasze mosty protetyczne? Jeśli nie mamy żadnych rekomendacji od znajomych, warto skorzystać z pomocy wyszukiwarek internetowych. Zazwyczaj frazy typu "stomatolog Olsztyn" albo "dentysta Olsztyn" czy też inne tego typu odeślą nas do ciekawych ofert (➨dentysta-stomatolog.com). Tak można znaleźć dobre gabinety dentystyczne i od raz umówić się na wizytę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>