Czym różni się dentystyka od stomatologii

Niejednokrotnie można spotkać się z porównywaniem przez internautów działań stomatologa i dentysty. Co więcej, niektórzy nawet używają tych słów zamiennie uważając je za wyrazy bliskoznaczne, co jest oczywiście ogromnym błędem zmieniającym całkowity sens danych profesji. Dentystyka jest podstawową nauką znaną jeszcze na długo przed antycznymi czasami naszej cywilizacji. Wywodzi się od łacińskiego słowa – dens (czyli ząb). Stomatolog natomiast jest uczonym i lekarzem posiadającym wiedzę nie tylko z zakresu ludzkiego uzębienia. Stomatolog bowiem jest odpowiedzialny za kwestie takie jak: leczenie zębów, leczenie przyzębia, reperowanie błony śluzowej występującej w jamie ustnej, pomoc w regeneracji tkanki środka jamy ustnej uległej różnego rodzaju uszkodzeniom. Jak widać stomatolog jest odpowiedzialny za wiele więcej czynności niż klasyczny znany wszystkim lekarz dentysta. Pojęcie stomatologii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia jest jednak w Polsce bardzo często upraszczane, przez co wielu stomatologów zajmujących się wszystkimi powyższymi czynnościami zostaje z nazewnictwa po prostu dentystą.

Sprawa w samej Unii Europejskiej wzbudza wszelkiego rodzaju kontrowersje, bowiem lekarze stomatolodzy zaczęli być nazywani dentystami. W pewnym tego słowa znaczeniu dla ludzi którzy pojmują według nazewnictwa starszej daty może być to termin ujmujący, ponieważ dzisiejszy stomatolog musi być człowiekiem o wiele szerszym wachlarzu umiejętności praktycznych i teoretycznych niż zwykły znany nam dentysta. W czasach dzisiejszych poprzez termin stomatologa pojmujemy lekarza badającego całą jamę ustną, zajmującego się wszelką profilaktyką, leczeniem i naprawą w tym zakresie. Zaś dentysta jest lekarzem odpowiedzialnym jedynie za uszczerbki dotyczące naszego uzębienia. Czy błędnym jest w takim wypadku stosowanie zamiennych nazw jeżeli chodzi dentystykę i stomatologię? W Polskim rozumieniu nie, ponieważ ustawodawstwo naszego kraju reguluje to w właśnie w taki sposób. Osoba po studiach stomatologicznych dostaje bowiem tytuł lekarza dentysty co jest w naszym języku całkowicie poprawną formą pomimo innej treści merytorycznej. Pamiętajmy jednak o tym co dla nas najważniejsze. Bez względu na to czy będzie nas leczył dentysta lub stomatolog upewnijmy się, że korzystamy z usług odpowiedniego specjalisty. Sprawdźmy najpierw opinie na temat danego gabinetu stomatologicznego, możemy to zrobić wyszukując informacje pod hasłem: profesjonalny stomatolog Częstochowa lub profesjonalny dentysta Częstochowa: http://dentysta-stomatolog.com/czestochowa,1.html.

Jedno przemyślenie nt. „Czym różni się dentystyka od stomatologii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>