Co najbardziej niszczy zęby?

Piękny i zadbany uśmiech to marzenie wielu osób. W Polsce w rzeczy samej jest to marzenie niedoścignione – statystyki wyraźnie pokazują, że w Polsce ze stanem uzębienia jest gorzej niż źle. Światowe rankingi stawiają Polaków na równi z Wietnamem jeśli chodzi o higienę jamy ustnej i zaawansowaną próchnicę. Dla porównania w krajach skandynawskich próchnica prawie wcale nie występuje – lekarze ze Szwecji przyjeżdżają do Polski, aby w praktyce poznać próchnicę. Tymczasem nie można powiedzieć, by dostęp do gabinetów stomatologicznych w Toruniu był w jakiś szczególny sposób utrudniony. Na rynku usług medycznych funkcjonuje wiele gabinetów stomatologicznych, a Narodowy Fundusz Zdrowia – wprawdzie z limitami – umożliwia bezpłatne leczenie zębów w okrojonym zakresie. Najgorzej jest z zębami dzieci i młodzieży. Swego czasu zostały wycofane ze szkół gabinety stomatologiczne, które w lepszy lub w gorszy sposób, ale jednak opiekowały się najmłodszymi – dzieci i młodzież w czasie zajęć lekcyjnych były pod nadzorem lekarza stomatologa. Dość często odbywały się przeglądy stomatologiczne, a w razie potrzeby – zęby były leczone. Od dość dawna nie ma w szkołach takich gabinetów, co spotęgowało poziom próchnicy w Polsce.

Innym powodem próchnicy u dzieci jest zbyt łatwy dostęp do słodyczy oraz brak opieki rodzicielskiej nad stanem uzębienia swoich dzieci. Rodzice zabiegani i zapracowani nie mają czasu na skontrolowanie ilości zjadanych słodyczy przez dzieci, często też słodycze zastępują wartościowe posiłki. Słodyczom dość trudno jest się oprzeć z powodu dość agresywnych kampanii reklamowych, które narzucają najmłodszym "słodki tryb życia". W konsekwencji do próchnicy dołączyła otyłość, która obecnie jest schorzeniem natury cywilizacyjnej. Może i cukier łagodzi negatywne emocje czy też poprawia nastrój, ale jest to działanie bardzo krótkotrwałe. Natomiast budzi prawdziwą bestię w jamie ustnej – paciorkowca o nazwie Streptococcus mutans. Paciorkowiec ten buduje płytkę nazębną, a od tej "budowy" do próchnicy droga nie jest daleka. Dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, dobieranie odpowiednich preparatów – past, płynów, nici dentystycznych. Ale to i tak nie ochroni przed próchnicą, dlatego też tak ważne w profilaktyce tej choroby są regularne wizyty u dentysty. Stomatolog w Toruniu zapobiega rozwojowi próchnicy i leczy zęby w sposób bezbolesny i bezstresowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>